V pátek 20. března 2009 12:43 SEČ vstoupilo Slunce do znamení Berana a začalo tedy astronomické jaro, i když počasí - asi 2 °C nad nulou a drobné sněžení - tomu příliš neodpovídalo. Přesto se ti z nás, kterým letos zima přišla dlouhá rozhodli jaro přivítat krátkou slavností, zpečetěnou rozhodným a nedvojakým činem.
Krátké projevy k odcházející zimě a nastupujícímu jaru pronesli zasloužilí členové Společnosti, lkavými tóny houslí vše doprovodil pan Lukáš Kuta.
Opět po roce. Tentokrát v sobotu 20. března 2010 18:32 SEČ. Účast hojnější, počasí jarnější, ale též dva mučedníci, jeden dokonce se čtrnácti stehy na noze. Poučení do příštích ročníků: Boty do vody nutné. A jako tradiční ochutnávka jeden z projevů, tentokrát k přicházejícímu jaru. A jako vždy pan Lukáš Kuta s houslemi a ohnivými italskými melodiemi, které rozehřívaly naše srdce.
21. března 0:21 SEČ. Příležitost přivítat jaro naposledy v tomto století jak se sluší a patří, tedy 21. března, si nenechali ujít celkem čtyři odvážlivci. Jen my, tma a řeka. Beze svědků, bez záznamů a fotografií. Co víc si přát!
20. března 6:14 SEČ. Je možné jít ještě dál. Výzva pro tři odhodlané a jednoho přihlížejícího na břehu. Mlžný opar, rozpité slunce, Karlův most a Kampa bez lidí. Jako za starých časů. A snídaně v útulné pekárně, kterou už si snad nelze více zasloužit.
Z 18. na 19. března sice v Praze napadlo pět centimetrů sněhu a slepá Vltavská ramena se zatahovala tenkým povlakem ledu, ale my jsme si nepřipustili žádnou pochybnost. A byli jsme odměněni. První jarní den, středa 20. března, byl teplý a slunečný. A jediné, co zbylo v centru města ze sněhu, byl jen o trochu vyšší průtok Vltavy pod Karlovým mostem. A tak přesně ve 12:02 SEČ vstoupili čtyři odvážní do vltavského proudu, podporováni skupinkou přihlížejících na břehu. Voda byla jako řemen, ale na to už jsme zvyklí. Pak alespoň lépe chutná v nedaleké hospůdce. Jaro začalo!
Letos první jarní den, čtvrtek 20. března, připomínal spíše začátek léta. Padaly teplotní rekordy, slunce svítilo, dalo se chodit v krátkých kalhotách a tričku. Ale my jsem se nenechali zmýlit. Přesně v 17:57 SEČ vstoupilo šest odhodlaných do vltavských vod. Jako vždy podporováno skupinkou méně odhodlaných na břehu. Voda tentokrát opravdu nebyla tak studená a někteří se tedy v jejím objetí zdrželi o nějaké to jedno dvě tempa déle než v jiných ročnících. Jaro je zase tady.
Pátek 20. března přinesl slunečné, suché a relativně teplé počasí (10 °C a více), částečné zatmění slunce, ale přes pozdní hodinu (začátek jara připadal na 23:45 SEČ) i nejhojnější účast v dějinách. Rovných osm borců se vnořilo do osvěžujících vltavských vod a mohlo tedy zodpovědně prohlásit: „Jaro je mezi námi!“
A pro ilustraci alespoň jedno foto, byť v kvalitě nevalné.
Neděle 20. března, 5:30 SEČ. Co více dodat!? Jen jediný účastník, navíc kvůli špatně seřízeným hodinkám o hodinu dříve, tedy ještě v hluboké zimě. A několik nekvalitních fotografií náhodného kolemjdoucího z Německa, které by stejně dobře mohly být důkazem existence lochnesské příšery. Tradice byla podrobena těžké zkoušce, aby mohla posílena vyrazit do dalších let.
Pondělí 20. března, 11:28 SEČ. Opět v plné síle! Hojná účast na břehu i ve vodě, počasí podmračené, větrné, ale teplé (kolem 12 °C) a suché. Slunce se samozřejmě ukázalo až po půl dvanácté. Po krátkých improvizovaných projevech k zimě i jaru se k úplnému ponoru odhodlalo osm borců, čímž byl vyrovnán rekord z roku 2015. A snad se, byť jen částečně (obřadné mytí nohou), odhodlala i první žena v dějinách této tradice. Leč kronikářům, příliš zaneprázdněným vlastním pobytem v osvěžujícím živlu, a z větší části i dokumentaristům usazeným na břehu zůstala klíčová část této historické události zastřena tajemstvím. A tak to konec konců i má být.
Úterý 20. března, 17:15 SEČ. Víkend byl i v Praze ve znamení vydatné sněhové nadílky a celodenního mrazu, který se držel ještě v pondělí. Úterý pak přineslo asi 2 °C nad nulou a teplotu vody jen nepatrně vyšší. Snad proto se v tuto celkem ideální hodinu sešli jen tři bojovníci, podporovaní stejným počtem přátel na břehu (japonské turisty nepočítaje). Ale kdy jindy než v takovémto počasí je třeba dát zimě i jaru jasnou zprávu!? Ponor byl jako vždy osvěžujcí a samozřejmě i bleskově rychlý. Ale ani tak neušel bdělému oku dokumentaristky.
Středa 20. března, 22:58 SEČ. Předjaří, které tentokrát nezadržitelně spělo k jaru. Přes den slunečno, teploty šplhaly k 15 °C. V inkriminovaný čas stále ještě příiemné 4 °C nad nulou. Účast hojná, rekordy z předchozích let vyrovnány. Ve vodě osm borců, na břehu další čtyři diváci, z toho dvě dámy, ve vodě ovšem letos ani kotníčkem žádná. O plném ponoru nemluvě. Takže stále ještě čekáme. I tak ale máme každoroční jistotu. Jaro je opět tady a my byli u toho!
Pátek 20. března, 4:49 SEČ. Hodina vskutku jen pro velmi odhodlané dobrodruhy. Našli se minimálně dva, kteří byli připraveni tuto těžkou zkoušku charakteru podstoupit, leč na scénu vstoupil koronavirus a s ním 12. března i nouzový stav, který učinil přítrž podstatně zásadnějším věcem, než jen vítání jara. A tak ten magický okamžik tentokrát proplul bez nás. Ale jaro naštěstí i tak přišlo.
Sobota 20. března, 10:37 SEČ. Loni jaro nebylo přivítáno a letos jako by nám to dalo znát. V devět hodin ráno lehký poprašek sněhu a na teploměru -5 °C. A navíc, kdo by to byl loni řekl, opět nouzový stav a opět omezení pohybu a setkávání více osob. Tentokrát ale, o rok zkušenější, jsme se již nedali odradit, jen jsme rituál přizpůsobili aktuální podmínkám. Celkem pět borců a jedna borkyně (konečně a neoddiskutovatelně!) vstoupilo do vln. Tři v rybníce zvaném Asuán v Prokopském údolí, tři v Lysolajích na Lysolajské pláži. Jaro bylo přivítáno!
Neděle 20. března, 16:33 SEČ. Počasí suché slunečné, ale pocitově chladné, i když se teploměr šplhal někam k 10 °C. Doba neklidná, koronavirus sice na ústupu, alespoň z pohledu úřadů a omezení, ale na vzestupu nesmyslná a tragická válka na Ukrajině, jen několk stovek kilometrů od našich hranic. Přesto, a nebo snad právě proto, se nás sešlo nejvíce v celé historii. Nepočítáme-li přihlížející, rovných deset odhodlaných, z toho dvě ženy – jedna symbolicky z ukrajinského Lvova, okusilo první jarní koupel ve Vltavě u Karlova mostu. Kéž se za rok všichni sejdeme znovu v klidnějších mírových časech.
Pondělí 20. března, 22:24 SEČ. Přes den teplo, slunečno, ke 14 °C, a i pozdní večer si v sobě podržel něco z této příjemné atmosféry. Ne, že by časy byly klidnější, ale to nám nezabránilo sejít se opět na starém místě pod Karlovým mostem. Nepočítáme-li přihlížející, do vody nás vstoupilo osm, z toho opět jedna žena, již třetí v historii svěcení jara. A nově též jeden z nejvěrnějších, kterému letos povinnosti zabránily být na místě samém, zorganizoval iniciativně filiální svěcení jara v řece Bečvě, jak dosvědčuje dokumentární fotografie.
Středa 20. března, 4:06 SEČ. Co může být větší výzvou, než vítání jara ve studené vltavské vodě? Učinit tak ve čtyři hodiny ráno. Nebeská tělesa rotují a neptají se, kolik je hodin. Teplota na nule či lehce pod a v liduprázdném městě dva odhodlaní, kteří nikým neviděni učinili několik rázných temp jaru vstříc.